Mohelnická krajina byla svědkem mnoha historických událostí a stopy dávných časů jsou v této lokalitě mezi třemi hrady (Bouzov, Mírov, Úsov) nepřehlédnutelné dodnes. Tato trasa vede okolím pro turisty nepřístupného Mírovského hradu až k Úsovu. Italský architekt Martinelli na konci 17. století do zdejšího hradu vkusně vkomponoval barokní palác a dal tak vzniknout problému, zda Úsovu říkat zámek nebo hrad.
Popis trasy
Začínáme před obcí Krchleby, kde vstupuje na území Mohelnicka cyklotrasa s označením 6203. Trasa pokračuje po málo frekventované silnici III. třídy přes Javoří do Maletína, místní komunikací do Svojanova (souběžně s trasou 4063) a dále po trase č. 6202 po silnici přes Mírov , Mírovský Grunt, Podolíčko, Křemačov do Mohelnice. V Mohelnici trasa zabočuje doleva a napojuje se na Moravskou stazku (trasa č. 51). Souběžne s ní vede asi 3 km do Třeštiny. V Třeštině se trasa odpojuje od Moravské stezky a vede po silnici asi 2,5 km do Police, kde po zabočení doprava vede (souběžně s trasou označenou 6026) po silnici z Police do Úsova, v němž trasa končí.
Charakteristika
Celková délka trasy je 30 km, obtížnost lehká až středně těžká, vhodné pro silniční, trekingové i horské kolo.
Cíle na trase
Maletínský pískovec – zatopený pískovcový lom, zdejší kámen byl v minulosti odebírán pro mnoho staveb v okolí včetně olomouckého sloupu Nejsvětější Trojice.
Hrad Mírov - z původně biskupského loveckého hradu se stalo v roce 1848 vězení. Po velkém požáru byl v 17. století původní gotický hrad barokně přestavěn. Dnes slouží jako vězení.
Vila Háj - Plhákova vila postavená v roce 1921 podle návrhu českých architektů: B. Fuchse a J. Štěpánka, v duchu plastického rondokubismu. Je to volně stojící přízemní budova s podkrovním patrem a valbovou střechou, uprostřed volně přístupné zahrady. V současné době je ve vile penzion VILA HÁJ s restaurací kde se najíte i vyspíte.
Vodní elektrárna v Háji - hydroelektrárna je situována nad umělým vodním kanálem při levém břehu řeky Moravy. Elektrárenská budova byla postavena podle projektu architektů Bohuslava Fuchse a Josefa Štěpánka. V roce 2008 byla tato hydroelektrárna zapsána na seznam Národních kulturních památek.
Úsov - Lovecko-lesnické muzeum v Úsově je ojedinělým historickým muzeem tohoto druhu ve střední Evropě. Prezentuje lovecké a přírodovědné sbírky v původní lichtenštejnské instalaci z přelomu 19. a 20. století. Exponáty jsou sto let staré v nezměněném stavu. Muzeum je umístěno v zámeckých interiérech někdejšího hradu Úsova.
Židovský hřbitov a synagoga, která byla vystavěna v letech 1783-4 a užívána až do r. 1938, kdy ji den po tzv. Křišťálové noci místní nacisté uvnitř zdemolovali. V roce 1949 synagogu odkoupila a následně adaptovala pro své bohoslužebné účely českobratrská církev evangelická. V roce 1993 budovu koupila zpět Nina Hofmannová z Anglie a věnovala ji Židovské obci.
© Turistické informační centrum Mohelnicka